مجموعه ی دو جلدی کتاب «اجاق سرد» با مشارکت و حمایت بانک اقتصادنوین رونمایی شد
عصر روز پنج شنبه 23 آذرماه 96، طی مراسمی با حضور بنیان گذار بانک اقتصادنوین، نماینده مقیم دفتر سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران، مدیرگروه مردم شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و جمعی از فرهیختگان دانشگاهی و اهالی هنر مجموعه دو جلدی«اجاق سرد - از دور، از نزدیک» در موزه ی هنرهای معاصر تهران رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، مجموعه دو جلدی«اجاق¬سرد؛ از دور از نزدیک» شامل عکسهای مرتضی پورصمدی عکاس و مدیر فیلمبرداری بنام کشور است که با مشارکت و حمایت بانک اقتصاد نوین توسط نشر ویژه نگار منتشر شده است.
در این مراسم محمد صدرهاشمی نژاد بنیان گذار بانک اقتصادنوین، این مجموعه دو جلدی مستند را قصه ای از عمق زندگی انسان ها دانست و گفت: این اثر بر اهمیت مستند کردن و ماندگار کردن فرهنگ، تمدن و آئین های رایج در کشور تاکید دارد.بنیان گذار بانک اقتصادنوین با تقدیر از 40 سال کار و تلاش مرتضی پورصمدی در مستند کردن این اقدام تاریخی و به ارث گذاشتن آن برای آیندگان افزود: هرکدام از این عکس ها گویای مضمونی عمیق از زندگی مردمانی است که با سختی های فراوان زندگی کردند؛ سختی هایی که نباید به دست فراموشی سپرده شود.
وی در خصوص پشتیبانی بانک اقتصادنوین از انتشار مجموعه دو جلدی اجاق سرد با اشاره به اینکه حمایت از این مهم امری طبیعی برای بانک اقتصادنوین به شمار می رود گفت: بانک همواره در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود در حوزه های فرهنگی حمایت از پروژهایی از این دست را از برنامه های اصلی خود قرار داده و به آن افتخار می کند.
صدر هاشمی نژاد در پایان صحبت های خود از تمامی دست اندرکاران در به ثمر رساندن این پروژه بزرگ و قابل ستایش تقدیر کرد.در ادامه این مراسم گری لوئیس نماینده مقیم دفتر سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از بانک اقتصاد نوین بخاطر حمایت و پشتیبانی همه جانبه در پیشبرد پروژه چاپ مجموعه دو جلدی اجاق سرد و ستودن کار مرتضی پور صمدی در خلق تصاویر ماندگار از زندگی عشایر گفت: تصاویر این کتاب نمایانگر زندگی و تولد و مرگ انسان هایی است که در سخت ترین شرایط ممکن زندگی می کنند و پرداختن به این مساله نشان از اهمیت حفظ تاریخ و فرهنگ کشور بزرگ ایران برای آیندگان است.

او ایران را کشوری با زیرساخت های مناسب و آینده ای بسیار درخشان توصیف کرد و گفت: باید مراقب باشیم، چرا که ممکن است با گسترش شهرنشینی چیزهای گرانبهایی همچون دانایی، درد ها و ترک های زیر چشم و روی صورت آن عکس ها را از دست بدهیم. صدای زنگوله دور گردن گوسفندها را دیگر نشنویم و سکوت میان دره ها در رشته کوه زاگرس را دیگر تجربه نکنیم.مرتضی پورصمدی خالق آثار مجموعه اجاق سرد نیز طی سخنانی ضمن روایت بخش کوتاهی از زندگی عشایر در سال های نه چندان دور، به گسترش شهر نشینی و آثار مخرب آن برساختار و فرهنگ زندگی عشایری اشاره کرد و گفت: معمولا تصاویری که از زندگی عشایری در ذهن آحاد جامعه وجود دارد تصاویر زیبا و درخشان بر روی کارت های پستال است، در حالی که واقعیت زندگی عشایری با این موضوع فاصله فراوان دارد.
وی تاکید کرد: به واسطه تحولات عجیب، جمعیت عشایری کشور طی سال های اخیر به شدت کاهش یافته که این موضوع بهای سنگینی خواهد داشت، هر چند که این تحولات صورت خواهد گرفت و کاری از دست ما برنمی آید.احمد ضابطی جهرمی، عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما نیز طی سخنانی با تحسین و تقدیر از همت بانک اقتصاد نوین جهت انجام یک خدمت فرهنگی به جامعه گفت: اقدام بانک اقتصادنوین در حمایت از این اثر فاخر و ماندگار خدمتی بزرگ به جامعه است که تمایز و جایگاه خاص این بانک را نمایان می کند.
وی ضمن تاکید بر لزوم توجه بنگاه های معتبر اقتصادی به حوزه فرهنگ و هنر گفت: این توجه علاوه بر اعتلای سازمان های اقتصادی موجب رونق بخش فرهنگ و هنر خواهد شد، ضمن اینکه این طرح ها مورد حمایت دانشگاه های معتبر و سازمان های بین المللی قرار خواهد گرفت.
دکتر ابراهیم فیاض، مدیر گروه مردم شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز ضمن تقدیر حمایت بانک اقتصادنوین از این اقدام فرهنگی، به اهمیت ترکیب اقتصاد و فرهنگ اشاره کرد و گفت: همراهی فرهنگ و اقتصاد به خلق آثار ماندگار و واقعی منجر خواهد شد.

امراله فرهادی مدیر آموزشگاه هنرهای تجسمی ویژه به عنوان مشاور و مدیر هنری مجموعه ی اجاق سرد ضمن تشریح جزییات شکل گیری این مجموعه گفت: با توجه به اهمیت انتشار بی نقص این کتاب، در تمامی مراحل طراحی، امور فنی، انتشار، صحافی و ... تلاش شد از بهترین ها استفاده شود تا مجموعه ای یگانه و ممتاز و در خور شان فرهنگ مردم عشایر شریف ایران به منصه ظهور برسد.این استاد دانشگاه، با ستودن نگاه ویژه ی مرتضی پورصمدی، آن را خودآگاهی تاریخی نامید و در رابطه با زندگی عشایری گفت: زندگی عشایری نابود نخواهد شد، بلکه شکل آنها عوض می شود، چرا که ما خود از عشایریم و نمی توانیم از عشایر جدا شویم و مشکلاتی که در حال حاضر در زندگی عشایری دیده می شود، ریشه در مسائل اقتصادی دارد که باید برای حل این مشکلات چاره ای اندیشیده شود.
گفتنی است، مجموعه دو جلدی«اجاق¬سرد - از دور، از نزدیک» در 500 صفحه سیاه ‌وسفید منتشر شده و دارای تصویرهای مستند، خالص و قوم نگارانه از زندگی عشایر ایران است که از میان 4 هزار عکس که حاصل بیش از 40 سال تلاش و نگاه جست ‌و جوگرانه مرتضی پورصمدی عکاس و مدیر فیلمبرداری مطرح کشور از زندگی عشایری است، گزیده شده است.
مرتضی پور صمدی؛ عکاس و مدیرفیلم برداری، متولد ۱۳۳۱ همدان و فارغ التحصیل رشته فیلم‌برداری از مدرسه عالی تلویزیون و سینما است. او سفر و فیلم برداری فیلم های مستند با گرایش مردم شناسی و شناخت اقوام و عشایر ایران در مسافتی بیش از پانصد هزار کیلومتر، برگزاری نمایشگاه‌هایی با موضوع‌های مردم‌نگاری و شناخت عشایر ایران در سوئد (سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۲)پاریس، فرانسه(سال۲۰۰۴ مقر اصلی یونسکو)، ونکوور،کانادا(سال۲۰۰۷) و ... را در کارنامه خود دارد.


همچنین پورصمدی جوایز بسیاری را در بخش بهترین فیلم برداری ازجشنواره بین المللی رشد(سال۱۳۷۴و۱۳۷۶)، جشنواره سوم سیما(سال۱۳۸۰)، جشنواره میراث فرهنگی(سال۱۳۸۱)، جشنواره کودکان و نوجوانان(سال۱۳۸۴)، جشنواره کیش(سال۱۳۹۰) وسیمرغ بلورین بهترین فیلم برداری در جشنواره فیلم فجر (سال۱۳۸۷) را از آن خود کرده است.